SENATE
HOUSE
JOINT
BILL STATUS
STATE LAW
REPORTS
EDUCATIONAL
CONTACT
home
home

Senate District Maps - 2010 Plan

DOWNLOAD [PDF]


The 34 member West Virginia Senate is broken into 17 districts with two members each. The Senators are elected to staggered 4-year terms which means that half of the 81st Legislature's Senators still represent the 2000 year census district alignments. In 2015, at the start of the 82nd Legislature, all Senators will represent the 2010 year census districts upon their elections or re-elections.

Senate Redistricting Information
House Redistricting Information
Find your Voter Registration Information
 



Senate District - 01

William Ihlenfeld (D - Ohio)
Ryan Weld (R - Brooke)




District Counties:
Brooke, Hancock, Marshall (part), Ohio

Senate District - 02

Michael Maroney (R - Marshall)
Charles Clements (R - Wetzel)
(2000 Plan)




District Counties:
Calhoun, Doddridge, Gilmer (part), Marion (part), Marshall (part), Monongalia (part), Ritchie, Tyler, Wetzel

Senate District - 03

Donna Boley (R - Pleasants)
Michael Azinger (R - Wood)
(2000 Plan)




District Counties:
Pleasants, Roane (part), Wirt, Wood

Senate District - 04

Amy Grady (R - Mason)
(2000 Plan)
Eric Tarr (R - Putnam)
(2000 Plan)




District Counties:
Jackson, Mason, Putnam (part), Roane (part)

Senate District - 05

Robert Plymale (D - Wayne)
Michael Woelfel (D - Cabell)




District Counties:
Cabell, Wayne (part)

Senate District - 06

Chandler Swope (R - Mercer)
Mark Maynard (R - Wayne)




District Counties:
McDowell (part), Mercer, Mingo (part), Wayne (part)

Senate District - 07

Rupie Phillips (R - Logan)
Ron Stollings (D - Boone)
(2000 Plan)




District Counties:
Boone, Lincoln, Logan, Mingo (part), Wayne (part)

Senate District - 08

Richard Lindsay (D - Kanawha)
Glenn Jeffries (D - Putnam)




District Counties:
Kanawha (part), Putnam (part)

Senate District - 09

David Stover (R - Wyoming)
Rollan Roberts (R - Raleigh)
(2000 Plan)




District Counties:
McDowell (part), Raleigh, Wyoming

Senate District - 10

Jack Woodrum (R - Summers)
Stephen Baldwin (D - Greenbrier)
(2000 Plan)




District Counties:
Fayette, Greenbrier, Monroe, Summers

Senate District - 11

Robert Karnes (R - Randolph)
Bill Hamilton (R - Upshur)




District Counties:
Grant (part), Nicholas, Pendleton, Pocahontas, Randolph, Upshur, Webster

Senate District - 12

Patrick Martin (R - Lewis)
Michael Romano (D - Harrison)




District Counties:
Braxton, Clay, Gilmer (part), Harrison, Lewis

Senate District - 13

Mike Caputo (D - Marion)
Robert Beach (D - Monongalia)
(2000 Plan)




District Counties:
Marion (part), Monongalia (part)

Senate District - 14

Randy Smith (R - Tucker)
Dave Sypolt (R - Preston)
(2000 Plan)




District Counties:
Barbour, Grant (part), Hardy, Mineral (part), Monongalia (part), Preston, Taylor, Tucker

Senate District - 15

Craig Blair (R - Berkeley)
Charles Trump (R - Morgan)




District Counties:
Berkeley (part), Hampshire, Mineral (part), Morgan

Senate District - 16

Patricia Rucker (R - Jefferson)
John Unger (D - Berkeley)
(2000 Plan)




District Counties:
Berkeley (part), Jefferson

Senate District - 17

Eric Nelson (R - Kanawha)
Tom Takubo (R - Kanawha)




District Counties:
Kanawha (part)

House District Maps - 2010 Plan

DOWNLOAD [PDF]

House District - 01

Pat McGeehan (R - Hancock)
Mark Zatezalo (R - Hancock)


District Counties:
Brooke (part), Hancock

House District - 02

Phillip Diserio (D - Brooke)


District Counties:
Brooke (part), Ohio (part)

House District - 03

Shawn Fluharty (D - Ohio)
Erikka Storch (R - Ohio)


District Counties:
Ohio (part)

House District - 04

Lisa Zukoff (D - Marshall)
Charlie Reynolds (R - Marshall)


District Counties:
Marshall

House District - 05

Dave Pethtel (D - Wetzel)


District Counties:
Monongalia (part), Wetzel

House District - 06

David Kelly (R - Tyler)


District Counties:
Doddridge, Pleasants (part), Tyler

House District - 07

Trenton Barnhart (R - Pleasants)


District Counties:
Pleasants (part), Ritchie

House District - 08

Bill Anderson (R - Wood)


District Counties:
Wood (part)

House District - 09

Shannon Kimes (R - Wood)


District Counties:
Wirt, Wood (part)

House District - 10

Vernon Criss (R - Wood)
John Kelly (R - Wood)
Roger Conley (R - Wood)


District Counties:
Wood (part)

House District - 11

Riley Keaton (R - Roane)


District Counties:
Jackson (part), Roane (part)

House District - 12

Steve Westfall (R - Jackson)


District Counties:
Jackson (part)

House District - 13

Jonathan Pinson (R - Mason)
Joshua Higginbotham (R - Putnam)


District Counties:
Jackson (part), Mason (part), Putnam (part)

House District - 14

Johnnie Wamsley (R - Mason)


District Counties:
Mason (part), Putnam (part)

House District - 15

Geoff Foster (R - Putnam)


District Counties:
Putnam (part)

House District - 16

Daniel Linville (R - Cabell)
John Mandt (R - Cabell)
Sean Hornbuckle (D - Cabell)


District Counties:
Cabell (part), Lincoln (part)

House District - 17

Chad Lovejoy (D - Cabell)
Matthew Rohrbach (R - Cabell)


District Counties:
Cabell (part), Wayne (part)

House District - 18

Evan Worrell (R - Cabell)


District Counties:
Cabell (part)

House District - 19

Josh Booth (R - Wayne)
Ric Griffith (D - Wayne)


District Counties:
Wayne (part)

House District - 20

Nathan Brown (D - Mingo)


District Counties:
Logan (part), Mingo (part)

House District - 21

Mark Dean (R - Mingo)


District Counties:
McDowell (part), Mingo (part), Wyoming (part)

House District - 22

Joe Jeffries (R - Putnam)
Zack Maynard (R - Lincoln)


District Counties:
Boone (part), Lincoln (part), Logan (part), Putnam (part)

House District - 23

Josh Holstein (R - Boone)


District Counties:
Boone (part)

House District - 24

Jordan Bridges (R - Logan)
Margitta Mazzocchi (R - Logan)


District Counties:
Boone (part), Logan (part), Wyoming (part)

House District - 25

Tony Paynter (R - Wyoming)


District Counties:
McDowell (part), Mercer (part), Wyoming (part)

House District - 26

Ed Evans (D - McDowell)


District Counties:
McDowell (part), Mercer (part)

House District - 27

Joe Ellington (R - Mercer)
Marty Gearheart (R - Mercer)
Doug Smith (R - Mercer)


District Counties:
Mercer (part), Raleigh (part)

House District - 28

Jeffrey Pack (R - Raleigh)
Roy Cooper (R - Summers)


District Counties:
Monroe (part), Raleigh (part), Summers (part)

House District - 29

Brandon Steele (R - Raleigh)


District Counties:
Raleigh (part)

House District - 30

Mick Bates (D - Raleigh)


District Counties:
Raleigh (part)

House District - 31

Christopher Toney (R - Raleigh)


District Counties:
Raleigh (part), Wyoming (part)

House District - 32

Kayla Kessinger (R - Fayette)
Tom Fast (R - Fayette)
Austin Haynes (R - Fayette)


District Counties:
Clay (part), Fayette, Kanawha (part), Nicholas (part), Raleigh (part)

House District - 33

Roger Hanshaw (R - Clay)


District Counties:
Calhoun, Clay (part), Gilmer (part)

House District - 34

Brent Boggs (D - Braxton)


District Counties:
Braxton, Gilmer (part)

House District - 35

Doug Skaff (D - Kanawha)
Kayla Young (D - Kanawha)
Moore Capito (R - Kanawha)
Larry Pack (R - Kanawha)


District Counties:
Kanawha (part)

House District - 36

Chris Pritt (R - Kanawha)
Jim Barach (D - Kanawha)
Larry Rowe (D - Kanawha)


District Counties:
Kanawha (part)

House District - 37

Mike Pushkin (D - Kanawha)


District Counties:
Kanawha (part)

House District - 38

Dianna Graves (R - Kanawha)


District Counties:
Kanawha (part), Putnam (part)

House District - 39

Dana Ferrell (R - Kanawha)


District Counties:
Kanawha (part)

House District - 40

Dean Jeffries (R - Kanawha)


District Counties:
Kanawha (part)

House District - 41

Heather Tully (R - Nicholas)


District Counties:
Greenbrier (part), Nicholas (part)

House District - 42

Barry Bruce (R - Greenbrier)
Todd Longanacre (R - Greenbrier)


District Counties:
Greenbrier (part), Monroe (part), Summers (part)

House District - 43

Cody Thompson (D - Randolph)
Ty Nestor (R - Randolph)


District Counties:
Pocahontas, Randolph (part)

House District - 44

Caleb Hanna (R - Nicholas)


District Counties:
Nicholas (part), Randolph (part), Upshur (part), Webster

House District - 45

Carl Martin (R - Upshur)


District Counties:
Upshur (part)

House District - 46

Adam Burkhammer (R - Lewis)


District Counties:
Lewis, Upshur (part)

House District - 47

Chris Phillips (R - Barbour)


District Counties:
Barbour, Tucker (part)

House District - 48

Laura Kimble (R - Harrison)
Clay Riley (R - Harrison)
Danny Hamrick (R - Harrison)
Ben Queen (R - Harrison)


District Counties:
Harrison, Taylor (part)

House District - 49

Amy Summers (R - Taylor)


District Counties:
Marion (part), Monongalia (part), Taylor (part)

House District - 50

Guy Ward (R - Marion)
Phil Mallow (R - Marion)
Joey Garcia (D - Marion)


District Counties:
Marion (part)

House District - 51

Evan Hansen (D - Monongalia)
John Williams (D - Monongalia)
Barbara Fleischauer (D - Monongalia)
Danielle Walker (D - Monongalia)
Joe Statler (R - Monongalia)


District Counties:
Monongalia (part)

House District - 52

Terri Sypolt (R - Preston)


District Counties:
Preston (part)

House District - 53

D. Jennings (R - Preston)


District Counties:
Preston (part), Tucker (part)

House District - 54

John Hott (R - Grant)


District Counties:
Grant, Mineral (part), Pendleton (part)

House District - 55

Bryan Ward (R - Hardy)


District Counties:
Hardy, Pendleton (part)

House District - 56

Gary Howell (R - Mineral)


District Counties:
Mineral (part)

House District - 57

Ruth Rowan (R - Hampshire)


District Counties:
Hampshire (part), Mineral (part)

House District - 58

George Miller (R - Morgan)


District Counties:
Hampshire (part), Morgan (part)

House District - 59

Ken Reed (R - Berkeley)


District Counties:
Berkeley (part), Morgan (part)

House District - 60

Don Forsht (R - Berkeley)


District Counties:
Berkeley (part)

House District - 61

Jason Barrett (R - Berkeley)


District Counties:
Berkeley (part)

House District - 62

Chuck Horst (R - Berkeley)


District Counties:
Berkeley (part)

House District - 63

John Hardy (R - Berkeley)


District Counties:
Berkeley (part)

House District - 64

Eric Householder (R - Berkeley)


District Counties:
Berkeley (part)

House District - 65

Wayne Clark (R - Jefferson)


District Counties:
Jefferson (part)

House District - 66

Paul Espinosa (R - Jefferson)


District Counties:
Jefferson (part)

House District - 67

John Doyle (D - Jefferson)


District Counties:
Jefferson (part)

This Web site is maintained by the West Virginia Legislature's Office of Reference & Information.  |  Terms of Use  |   Web Administrator   |   © 2021 West Virginia Legislature **