SENATE
HOUSE
JOINT
BILL STATUS
WV CODE
REPORTS
EDUCATIONAL
CONTACT
home
home

Senate District Maps - 2010 Plan

DOWNLOAD [PDF]


The 34 member West Virginia Senate is broken into 17 districts with two members each. The Senators are elected to staggered 4-year terms which means that half of the 81st Legislature's Senators still represent the 2000 year census district alignments. In 2015, at the start of the 82nd Legislature, all Senators will represent the 2010 year census districts upon their elections or re-elections.

Senate Redistricting Information
House Redistricting Information
Find your Voter Registration Information
 



Senate District - 01

William Ihlenfeld (D - Ohio)
Ryan Weld (R - Brooke)




District Counties:
Brooke, Hancock, Marshall (part), Ohio

Senate District - 02

Michael Maroney (R - Marshall)
Charles Clements (R - Wetzel)
(2000 Plan)




District Counties:
Calhoun, Doddridge, Gilmer (part), Marion (part), Marshall (part), Monongalia (part), Ritchie, Tyler, Wetzel

Senate District - 03

Donna Boley (R - Pleasants)
Michael Azinger (R - Wood)
(2000 Plan)




District Counties:
Pleasants, Roane (part), Wirt, Wood

Senate District - 04

Mitch Carmichael (R - Jackson)
(2000 Plan)
Eric Tarr (R - Putnam)
(2000 Plan)




District Counties:
Jackson, Mason, Putnam (part), Roane (part)

Senate District - 05

Robert Plymale (D - Wayne)
Michael Woelfel (D - Cabell)




District Counties:
Cabell, Wayne (part)

Senate District - 06

Chandler Swope (R - Mercer)
Mark Maynard (R - Wayne)




District Counties:
McDowell (part), Mercer, Mingo (part), Wayne (part)

Senate District - 07

Paul Hardesty (D - Logan)
Ron Stollings (D - Boone)
(2000 Plan)




District Counties:
Boone, Lincoln, Logan, Mingo (part), Wayne (part)

Senate District - 08

Richard Lindsay (D - Kanawha)
Glenn Jeffries (D - Putnam)




District Counties:
Kanawha (part), Putnam (part)

Senate District - 09

Sue Cline (R - Wyoming)
Rollan Roberts (R - Raleigh)
(2000 Plan)




District Counties:
McDowell (part), Raleigh, Wyoming

Senate District - 10

Kenny Mann (R - Monroe)
Stephen Baldwin (D - Greenbrier)
(2000 Plan)




District Counties:
Fayette, Greenbrier, Monroe, Summers

Senate District - 11

Vacant (R - )
Bill Hamilton (R - Upshur)




District Counties:
Grant (part), Nicholas, Pendleton, Pocahontas, Randolph, Upshur, Webster

Senate District - 12

Douglas Facemire (D - Braxton)
Michael Romano (D - Harrison)




District Counties:
Braxton, Clay, Gilmer (part), Harrison, Lewis

Senate District - 13

Roman Prezioso (D - Marion)
Robert Beach (D - Monongalia)
(2000 Plan)




District Counties:
Marion (part), Monongalia (part)

Senate District - 14

Randy Smith (R - Tucker)
Dave Sypolt (R - Preston)
(2000 Plan)




District Counties:
Barbour, Grant (part), Hardy, Mineral (part), Monongalia (part), Preston, Taylor, Tucker

Senate District - 15

Craig Blair (R - Berkeley)
Charles Trump (R - Morgan)




District Counties:
Berkeley (part), Hampshire, Mineral (part), Morgan

Senate District - 16

Patricia Rucker (R - Jefferson)
John Unger (D - Berkeley)
(2000 Plan)




District Counties:
Berkeley (part), Jefferson

Senate District - 17

Corey Palumbo (D - Kanawha)
Tom Takubo (R - Kanawha)




District Counties:
Kanawha (part)

House District Maps - 2010 Plan

DOWNLOAD [PDF]

House District - 01

Pat McGeehan (R - Hancock)
Randy Swartzmiller (D - Hancock)


District Counties:
Brooke (part), Hancock

House District - 02

Phillip Diserio (D - Brooke)


District Counties:
Brooke (part), Ohio (part)

House District - 03

Shawn Fluharty (D - Ohio)
Erikka Storch (R - Ohio)


District Counties:
Ohio (part)

House District - 04

Lisa Zukoff (D - Marshall)
Joe Canestraro (D - Marshall)


District Counties:
Marshall

House District - 05

Dave Pethtel (D - Wetzel)


District Counties:
Monongalia (part), Wetzel

House District - 06

David Kelly (R - Tyler)


District Counties:
Doddridge, Pleasants (part), Tyler

House District - 07

Trenton Barnhart (R - Pleasants)


District Counties:
Pleasants (part), Ritchie

House District - 08

Bill Anderson (R - Wood)


District Counties:
Wood (part)

House District - 09

Chuck Little (R - Wirt)


District Counties:
Wirt, Wood (part)

House District - 10

Vernon Criss (R - Wood)
John Kelly (R - Wood)
Tom Azinger (R - Wood)


District Counties:
Wood (part)

House District - 11

Martin Atkinson (R - Roane)


District Counties:
Jackson (part), Roane (part)

House District - 12

Steve Westfall (R - Jackson)


District Counties:
Jackson (part)

House District - 13

Scott Cadle (R - Mason)
Joshua Higginbotham (R - Putnam)


District Counties:
Jackson (part), Mason (part), Putnam (part)

House District - 14

Jim Butler (R - Mason)


District Counties:
Mason (part), Putnam (part)

House District - 15

Geoff Foster (R - Putnam)


District Counties:
Putnam (part)

House District - 16

Daniel Linville (R - Cabell)
John Mandt (R - Cabell)
Sean Hornbuckle (D - Cabell)


District Counties:
Cabell (part), Lincoln (part)

House District - 17

Chad Lovejoy (D - Cabell)
Matthew Rohrbach (R - Cabell)


District Counties:
Cabell (part), Wayne (part)

House District - 18

Evan Worrell (R - Cabell)


District Counties:
Cabell (part)

House District - 19

Kenneth Hicks (D - Wayne)
Robert Thompson (D - Wayne)


District Counties:
Wayne (part)

House District - 20

Nathan Brown (D - Mingo)


District Counties:
Logan (part), Mingo (part)

House District - 21

Mark Dean (R - Mingo)


District Counties:
McDowell (part), Mingo (part), Wyoming (part)

House District - 22

Joe Jeffries (R - Putnam)
Zack Maynard (R - Lincoln)


District Counties:
Boone (part), Lincoln (part), Logan (part), Putnam (part)

House District - 23

Rodney Miller (D - Boone)


District Counties:
Boone (part)

House District - 24

Tim Tomblin (D - Logan)
Ralph Rodighiero (D - Logan)


District Counties:
Boone (part), Logan (part), Wyoming (part)

House District - 25

Tony Paynter (R - Wyoming)


District Counties:
McDowell (part), Mercer (part), Wyoming (part)

House District - 26

Ed Evans (D - McDowell)


District Counties:
McDowell (part), Mercer (part)

House District - 27

Joe Ellington (R - Mercer)
Eric Porterfield (R - Mercer)
John Shott (R - Mercer)


District Counties:
Mercer (part), Raleigh (part)

House District - 28

Jeffrey Pack (R - Raleigh)
Roy Cooper (R - Summers)


District Counties:
Monroe (part), Raleigh (part), Summers (part)

House District - 29

Brandon Steele (R - Raleigh)


District Counties:
Raleigh (part)

House District - 30

Mick Bates (D - Raleigh)


District Counties:
Raleigh (part)

House District - 31

Chris Toney (R - Raleigh)


District Counties:
Raleigh (part), Wyoming (part)

House District - 32

Kayla Kessinger (R - Fayette)
Tom Fast (R - Fayette)
Margaret Staggers (D - Fayette)


District Counties:
Clay (part), Fayette, Kanawha (part), Nicholas (part), Raleigh (part)

House District - 33

Roger Hanshaw (R - Clay)


District Counties:
Calhoun, Clay (part), Gilmer (part)

House District - 34

Brent Boggs (D - Braxton)


District Counties:
Braxton, Gilmer (part)

House District - 35

Doug Skaff (D - Kanawha)
Andrew Byrd (D - Kanawha)
Moore Capito (R - Kanawha)
Eric Nelson (R - Kanawha)


District Counties:
Kanawha (part)

House District - 36

Andrew Robinson (D - Kanawha)
Amanda Estep-Burton (D - Kanawha)
Larry Rowe (D - Kanawha)


District Counties:
Kanawha (part)

House District - 37

Mike Pushkin (D - Kanawha)


District Counties:
Kanawha (part)

House District - 38

Dianna Graves (R - Kanawha)


District Counties:
Kanawha (part), Putnam (part)

House District - 39

Sharon Malcolm (R - Kanawha)


District Counties:
Kanawha (part)

House District - 40

Dean Jeffries (R - Kanawha)


District Counties:
Kanawha (part)

House District - 41

Jordan Hill (R - Nicholas)


District Counties:
Greenbrier (part), Nicholas (part)

House District - 42

Jeff Campbell (D - Greenbrier)
Cindy Lavender-Bowe (D - Greenbrier)


District Counties:
Greenbrier (part), Monroe (part), Summers (part)

House District - 43

Cody Thompson (D - Randolph)
William Hartman (D - Randolph)


District Counties:
Pocahontas, Randolph (part)

House District - 44

Caleb Hanna (R - Nicholas)


District Counties:
Nicholas (part), Randolph (part), Upshur (part), Webster

House District - 45

Carl Martin (R - Upshur)


District Counties:
Upshur (part)

House District - 46

Patrick Martin (R - Lewis)


District Counties:
Lewis, Upshur (part)

House District - 47

Chris Phillips (R - Barbour)


District Counties:
Barbour, Tucker (part)

House District - 48

Terry Waxman (R - Harrison)
Timothy Miley (D - Harrison)
Danny Hamrick (R - Harrison)
Ben Queen (R - Harrison)


District Counties:
Harrison, Taylor (part)

House District - 49

Amy Summers (R - Taylor)


District Counties:
Marion (part), Monongalia (part), Taylor (part)

House District - 50

Linda Longstreth (D - Marion)
Michael Angelucci (D - Marion)
Mike Caputo (D - Marion)


District Counties:
Marion (part)

House District - 51

Evan Hansen (D - Monongalia)
John Williams (D - Monongalia)
Barbara Fleischauer (D - Monongalia)
Danielle Walker (D - Monongalia)
Rodney Pyles (D - Monongalia)


District Counties:
Monongalia (part)

House District - 52

Terri Sypolt (R - Preston)


District Counties:
Preston (part)

House District - 53

D. Jennings (R - Preston)


District Counties:
Preston (part), Tucker (part)

House District - 54

John Hott (R - Grant)


District Counties:
Grant, Mineral (part), Pendleton (part)

House District - 55

Isaac Sponaugle (D - Pendleton)


District Counties:
Hardy, Pendleton (part)

House District - 56

Gary Howell (R - Mineral)


District Counties:
Mineral (part)

House District - 57

Ruth Rowan (R - Hampshire)


District Counties:
Hampshire (part), Mineral (part)

House District - 58

Daryl Cowles (R - Morgan)


District Counties:
Hampshire (part), Morgan (part)

House District - 59

Larry Kump (R - Berkeley)


District Counties:
Berkeley (part), Morgan (part)

House District - 60

S Wilson (R - Berkeley)


District Counties:
Berkeley (part)

House District - 61

Jason Barrett (D - Berkeley)


District Counties:
Berkeley (part)

House District - 62

Tom Bibby (R - Berkeley)


District Counties:
Berkeley (part)

House District - 63

John Hardy (R - Berkeley)


District Counties:
Berkeley (part)

House District - 64

Eric Householder (R - Berkeley)


District Counties:
Berkeley (part)

House District - 65

Sammi Brown (D - Jefferson)


District Counties:
Jefferson (part)

House District - 66

Paul Espinosa (R - Jefferson)


District Counties:
Jefferson (part)

House District - 67

John Doyle (D - Jefferson)


District Counties:
Jefferson (part)

This Web site is maintained by the West Virginia Legislature's Office of Reference & Information.  |  Terms of Use  |   Web Administrator   |   © 2019 West Virginia Legislature ***